ЧОТИРЬОМ МОЛОДИМ АТИВІСТАМ ЗАГРОЖУЄ ТЮРЕМНЕ УВ’ЯЗНЕННЯ

Азербайджан, акція створена 1.4.2013

Четверо активістів були заарештовані та звинувачуються у причетності до організації мирного протесту, що пройшов у столиці Азербайджану - Баку, та який було жорстоко розігнано владою 10 березня.

Молоді активісти Махаммад Азізов, Бахтіяр Гулієв і Шанін Новрузлу були заарештовані 8 березня у ході спецоперації; 15 березня був також заарештований Рашад Хасанов. Вважається, що четверо активістів були заарештовані через причетність до організації мирного протесту, який було жорстоко розігнано владою 10 березня.

8 і 15 березня у Баку (Азербайджан) було заарештовано чотирьох активістів молодіжного руху NIDA. Всі вони брали участь у організації мирного протесту, який було розігнано владою 10 березня, і тепер можуть бути ув’язнені на тривалий строк.

Молоді активісти Махаммад Азізов, Бахтіяр Гулієв і Шанін Новрузлу були заарештовані 8 березня у ході спецоперації; 15 березня був також заарештований Рашад Хасанов. Вважається, що четверо активістів були заарештовані через причетність до організації мирного протесту, який було жорстоко розігнано владою 10 березня.

За словами Тургута Гамбара, голови NIDA (ненасильницького, про-демократичного молодіжного руху), під час допиту у поліції активістам було відмовлено у доступі до адвоката. Їх допитували у присутності адвокатів призначених державою, після чого Махаммад Азізов, Бахтіяр Гулієв і Шанін Новрузлу з’явилися на телебаченні і зачитали заздалегідь підготовлені зізнання. Це стало причиною побоювань, що їх могли катувати використовувати інші засоби жорстокого поводження.

У поліції стверджують, що у помешканнях активістів було знайдено наркотики та запалювальні пристрої. За постановою суду Баку, вони три місяці перебуватимуть на досудовому утриманні під вартою за звинуваченням у нелегальному збереженню зброї. У разі засудження на активістів очікує тривале ув’язнення. Родичі активістів стверджують, що наркотики і запалювальні пристрої були підкинуті під час обшуку поліцейськими у цивільному одязі. Під час обшуку помешкання Бахтіяра Гулієва 8 березня поліцейські не показали ані документів, що засвідчують особу, ані ордер на обшук. Коли ж під час першого обшуку кімнати Махаммада Азізова нічого не було знайдено, був здійснений другий обшук, який, за свідченнями поліції, виявив пакунок із наркотиками. Також поліцейські стверджують, що у ході обшуку вони знайшли у саду будинку коробку з кількома пляшками з горючою сумішшю. Родина Махаммада Азізова свідчить, що цієї коробки не було у їх саду до прибуття поліцейських.

Додаткова інформація

Amnesty International вже тривалий час занепокоєна невиконанням з боку азербайджанської влади своїх міжнародних зобов’язань щодо захисту права на свободу зібрань і свободу слова. Ті, хто висловлює свою незгоду, часто стають мішенню сфабрикованих кримінальних звинувачень, а також нападів, переслідувань або шантажу. Останнім часом Amnesty International отримує велику кількість документальних підтверджень цих випадків; для загального ознайомлення дивіться Щорічний Звіт 2012 про Азербайджан, http://www.amnesty.org/en/region/azerbaijan/report-2012.

За свідченнями правозахисників, близько 1000 людей брали участь у протесті в Баку 10 березня, і приблизно 90 були заарештовані. Демонстранти закликали покласти край смертності у Азербайджанській армії у мирний час після того як багато молодих новобранців померли від «дідівщини» - агресивної і часто жорстокої церемонії ініціації. Поліція розігнала протест із застосуванням гумових куль, водометів та поліцейських кийків. Кількох демонстрантів побили і травмували, декого з них – під час арешту або вже під час перебування під вартою. Одному демонстранту було вибито щелепу ударом поліцейського шолому.

Уряд Азербайджану регулярно використовує звинувачення у збереженні наркотиків та зброї аби змусити замовкнути критично налаштованих громадян. Уряд особливо нетолерантний щодо критики на адресу родини Президента.

Махаммад Азізов та Бахтіяр Гулієв були також творцями сторінки у Facebook , на якій висміювався покійний Президент Гейдар Алієв, батько нинішнього Президента Ільхама Алієва. На сторінці часто публікувались сатиричні повідомлення і карикатури про нього та його родину.

Усі справи

Дякуємо за участь у акції темінової допомоги

Наразі жодних додаткових дій від учасників/ць Мережі Акцій термінової допомоги не потрібно. Дякуємо усім, хто надсилали звернення.

Ми надсилаємо звернення від вашого імені з такими вимогами:

  • негайно та безумовно звільнити Махаммада Азізова, Бахтіяра Гулієва, Шаніна Новрузлу і Рашада Хасанова;
  • підтвердити, що до затриманих не було застосовано катування або іншого виду жорстокого поводження, і вони мають доступ до необхідного медичного обслуговування, обраних ними адвокатів та членів родини;
  • провести негайне і ефективне розслідування заяв про тортури і жорстоке поводження;
  • поважати право на свободу слова та зібрань, а також надати гарантії того, що жодна особа не буде кримінально переслідуватися за законну реалізацію прав людини.

Адреси для звернень:

  • Ільхам Алієв: Президент Республіки Азербайджан