Акція термінової допомоги

Винесено вирок: 10 та 20 років ув'язнення для "кримських активістів"

Україна, акція створена 27.6.2014, актуальна акція

За начебто організацію терористичних актів відомого українського кінорежисера Олега Сенцова разом з ще трьома громадянами України заарештували в окупованому Криму, а згодом неправомірно етапували до Москви. Чоловікам винесли вироки - 20 років для Сенцова, 10 - для Кольченка. Раніше Геннадій Афанасьєв та Олексій Чирній отримали по 7 років за угодою зі слідством. Друзі та родичі затриманих, з якими вдалось поспілкуватись Amnesty International вважають, що звинувачення проти чоловіків є політично мотивованими і пов’язані з їхньою антивоєнною діяльністю. Захисники українців подаватимуть апеляційну скаргу.

Останні оновлення

26.8.2015

ВНАСЛІДОК НЕПРАВОМІРНОГО СУДОВОГО ПРОЦЕСУ УКРАЇНСЬКИМ АКТИВІСТАМ ВИНЕСЕНО ВИРОК

25 серпня внаслідок неправомірного судового процесу у військовому суді міста Ростов-на-Дону режисера Олега Сенцова засудили до 20 років, а лівого активіста Олександра Кольченка до 10 років ув’язнення. Обидва є громадянами України, яким було висунуто звинувачення у терористичній діяльності через їх опозицію до окупації Криму.

Українського режисера Олега Сенцова засудили за організацію терористичного угрупування та вчинення терористичних актів у квітні 2014 року, невдовзі після російської окупації та анексії Криму. Олександра Кольченка, лівого активіста, засудили за нібито вчинення терористичних актів. Їх також звинуватили у серії підпалів, внаслідок яких було пошкоджено приватне майно, проте обійшлося без жертв. Серед інших звинувачень є також і спроба підірвати пам’ятник Леніну та Вічний вогонь у столиці Криму – Сімферополі. Користуючись правом на останнє слово обвинуваченого 19 серпня обидва активісти заперечили усі висунуті їм обвинувачення та заявили, що вважають ці звинувачення політично вмотивованими. Олег Сенцов схвалив сміливість свідка обвинувачення Геннадія Афанасьєва, який відмовився від даних ним раніше свідчень проти Сенцова то Кольченка, які, за його словами, він давав під примусом. Він сказав: «Я не знаю чого варті переконання, якщо ти не готовий страждати та померти, відстоюючи їх».

Скарги Олега Сенцова та свідка Геннадія Афанасьєва на катування та жорстоке поводження суд проігнорував, цим порушуючи Статтю 3 та 5 Європейської конвенції прав людини. Сенцову та Кольченку, було відмовлено у доступі до російських адвокатів протягом більше ніж 4 днів після переведення з Криму в Москву. Обидва активісти є громадянами України та мешканцями Криму, проте наперекір усім стандартам міжнародного гуманітарного права їх неправомірно етапували до Росії, судили у військовому суді згідно з російськими законами, та відмовили у контакті з українським консулом. Сторона захисту стверджує, що деякі докази обвинувачення було отримано шляхом провокації, що суперечить російським законам.

Адвокати мають намір подавати на апеляцію.

3.8.2015

ОБВИНУВАЧЕННЯ УКРАЇНСЬКИХ АКТИВІСТІВ У ТЕРОРИСТИЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ МАЮТЬ БУТИ ЗНЯТІ

Режисер Олег Сенцов та еколог Олександр Кольченко знаходяться під слідством у військовому суді в Ростові-на-Дону, в Росії. Обидва є громадянами України та мешканцями Криму, які виступали проти анексії півострова Росією. Надмірні звинувачення у терористичній діяльності та підозри у неодноразовому жорстокому поводженні викликають сумніви у справедливості судового процесу.

Олега Сенцова звинувачують у організації терористичного угрупування та вчиненні терористичних актів у квітні 2014 року, невдовзі після російської окупації та анексії Криму. Йому загрожує довічне ув’язнення. Олександра Кольченка звинувачують у причетності до цього терористичного угрупування та вчиненні терористичного акту. Покарання за цими звинуваченнями передбачає до 20 років позбавлення волі. Активісти також звинувачуються у підпалі офісу партії «Єдина Росія», який на той час належав «Партії Регіонів» партії Віктора Януковича, в результаті якого було зруйновано кухню в приміщенні. Їм також висунуто звинувачення у спробі підірвати пам’ятник Леніну та Вічний вогонь у столиці Криму – Сімферополі. Обидва заперечують всі звинувачення.

Існують серйозні занепокоєння щодо справедливості судового процесу проти активістів. Олег Сенцов скаржився на катування під час арешту Федеральною службою безпеки Росії (ФСБ). На жорстоке поводження також скаржився один зі свідків зі сторони звинувачення. Олегу Сенцову та Олександру Кольченку було відмовлено у доступі до адвокатів протягом більше ніж 4 днів після переведення з Криму в Москву. Їх справу розглядає військовий суд у віддаленому місті на півдні Росії, а сам процес проходить у невеликій кімнаті, яка не може вмістити всіх бажаючих бути присутніми. Судові спостерігачі, включаючи представника Amnesty International, змушені чергуватися, щоб мати можливість спостерігати за засіданням суду.

Ключові докази звинувачень – це свідчення трьох свідків. Проте, двоє з них, Олексій Чірній та Геннадій Афанасьєв, яких вже засудили до семи років позбавлення волі кожного у зв’язку з цією справою, відмовилися свідчити у суді. Олексій Черній використав право не свідчити проти самого себе. Раніше його адвокат стверджував, що з його підзахисним жорстоко поводилися та обіцяли легший вирок за умови, якщо той визнає себе винним та звинуватить інших. Адвоката було відсторонено від справи. Геннадій Афанасьєв відмовився свідчити 31 липня, та поскаржився на те, що його примушували дати свідчення. Третій свідок – донощик поліції, який постачав фальшиві вибухівки для підриву пам’ятника Леніну та Вічного вогню.

12.6.2015

Обвинувальні вироки затверджено, справи передані до суду.

Справу кримських ув'язнених Олега Сенцова і Олександра Кольченко передано до суду - заступник генпрокурора затвердив обвинувальний вирок у їхній кримінальній справі, яку розгляне Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону.

В остаточній редакції слідче управління ФСБ звинувачує Сенцова за частиною 1 статті 205.4 КК (створення та керівництво терористичним співтовариством), пункту «а» частини 2 статті 205 КК (вчинення теракту), частини 1 статті 30, пункту «а» частини 2 статті 205 КК (приготування до теракту), частини 3 статті 30 і частини 3 статті 222 КК (замах на незаконне придбання вибухових пристроїв), і частини 3 статті 222 КК (незаконне придбання, перевезення та зберігання вогнепальної зброї та боєприпасів). Йому загрожує довічне ув'язнення.

Антифашист Кольченко звинувачується за частиною 2 статті 205.4 КК (участь у діяльності терористичного співтовариства) і пункту «а» частини 2 статті 205 КК (вчинення теракту). Покарання за цими статтями передбачає до 10 і до 20 років позбавлення волі відповідно.

14.5.2015

Кольченко продовжено строк тримання під вартою

Строк тримання під вартою Олександра Кольченка продовжено до 16 липня. Хоча Олександр просив про підписку про невиїзд або домашній арешт, проте за рішенням Лефортовського суду йому було відмовлено.

22.4.2015

Олексій Чирній отримав 7 років суворого режиму

Північно-Кавказький окружний військовий суд у Ростові-на-Дону засудив кримського в'язня Олексія Чирнія до семи років суворого режиму.

Підсудний був визнаний винним за пунктом "а" частини 2 статті 205 (теракт, вчинений організованою групою; два епізоди), частиною 1 статті 30 - пунктом "а" частини 2 статті 205 (підготовка теракту, що здійснюється організованою групою; два епізоди) і частиною 3 статті 30 - частиною 3 статті 222 КК (замах на придбання вибухівки організованою групою; один епізод).

Суд визнав Чирнія учасником диверсійно-терористичної групи "Правого сектора", лідером якої слідство назвало кінорежисера Олега Сенцова.

Інший кримський в'язень - Геннадій Афанасьєв, - у грудні 2014 року теж отримав сім років суворого режиму. Обидва ув'язнених пішли на домовленості зі слідством та визнали свої провини.

9.4.2015

Сенцову та Кольченку продовжили терміни перебування під вартою.

8 та 9 квітня відбулись суди, щодо продовження термінів перебування під вартою для Олега Сенцова та Олександра Кольченко. Першому строк було продовжено до 11 травня, другому - до 16 травня.

Раніше кримському в'язневі Олександру Кольченко було оголошене обвинувачення в остаточній редакції: йому інкримінують підпал штабу "Єдиної Росії" в Сімферополі у квітні 2014 року. Замість визнання даного злочину "хуліганством", Олександра засуджують за двома статтями: "участь у терористичному співтоваристві" (до 10 років колонії) і "теракт, вчинений організованою групою" (до 20 років колонії). 10 квітня офіційні звинувачення будуть висунені й Олегу Сенцову.


Олег Сенцов – один з чотирьох громадян України, яких тримають під вартою у Лефортовському СІЗО м. Москви за звинуваченням у тероризмі. 11 червня у скайп-інтерв’ю організаторам Одеського міжнародного кінофестивалю адвокат Олега Сенцова описав, як співробітники ФСБ піддавали Олега катуванням та іншим видам жорстокого поводження, щоб змусити його зізнатися в організації терористичних актів. «Протягом трьох годин вони намагалися вибити з нього зізнання, завдаючи ударів у спину та по ногах», - сказав адвокат. Він також заявив, що правоохоронці зняли з затриманого штани і погрожували його зґвалтувати.

30 травня на офіційному сайті ФСБ було повідомлено про затримання Олега Сенцова, Олександра Кольченка та двох інших – Г. Афанасьєва та О. Чирнія – за підозрою в організації терористичних актів, створенні терористичних угруповань та незаконне використання вогнепальної зброї.

Олександр Кольченко та Олег Сенцов вимагали зустрічі з українським консулом, проте їм було в цьому відмовлено. Amnesty International не має ніякої інформації про долю двох інших затриманих.

Додаткова інформація

Наприкінці лютого озброєні люди захопили головні будівлі органів влади у Сімферополі, столиці Автономної Республіки Крим. 6 березня кримський парламент проголосував за приєднання до Російської Федерації, проте багато представників української та кримськотатарської спільноти бойкотували це голосування. 18 березня Президент РФ Владімір Путін підписав закон про визнання Криму частиною Російської Федерації. До кінця квітня перед українськими юристами, що працювали в Криму, було поставлено вимогу перекваліфікуватись і працювати згідно з російськими законами.

Згідно з міжнародними правовими нормами, окупація як така, що відбулася, можлива тоді, коли держава встановлює постійний контроль над територією, яка раніше не була їй підконтрольна, без згоди зацікавленої держави. Саме це сталося в Криму, внаслідок цього Amnesty International вважає Крим окупованою територією. 27 березня Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, закликавши усі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи «не визнавати зміну статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополь на підставі вищезгаданого референдуму та утриматися від будь-яких дій та поведінки, що можуть бути потрактовані як визнання будь-якої зміни статусу.»

У Женевській Конвенції «Про захист цивільного населення під час війни» зазначено, що згідно з загальними положеннями, кримінальне законодавство окупованої території залишається чинним (Стаття 64), а також заборонено депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території (Стаття 49).

Олег Сенцов та Олександр Кольченко є громадянами України, яких Федеральна служба безпеки (ФСБ) затримала на окупованій території Криму.

Олега Сенцова було затримано в ніч з 10 на 11 травня 2014 року у нього вдома. Він скаржився, що під час затримання офіцери ФСБ жорстоко з ним поводилися, а саме одягнули йому на голову поліетиленовий пакет та душили до втрати свідомості. Йому також погрожували сексуальним насиллям та вбивством, і змусили зізнатися у організації вибухів, терористичних актів та у нелегальному зберіганні вогнепальної зброї.

Олександра Кольченка було затримано 16 травня 2014 року у центрі Сімферополя.

Разом з іншими ув’язненими в Криму їх перевели у Москву 23 травня. Сенцову та Кольченко було відмовлено у праві на адвоката до 27 та 28 травня, відповідно на 4 та 5 днів після переведення до Москви. Цим самим було порушено міжнародні стандарти справедливого судового процесу та законодавство Росії. Обидва активісти приймали участь у мирних демонстраціях проти російського вторгнення на територію Криму, а Олег Сенцов також був учасником ЄвроМайдану в Києві, а саме членом автомобільного протесту «АвтоМайдан».

Вони заперечують причетність до українського правого угрупування «Правий Сектор», у чому їх обвинувачують. Організація «Правий Сектор» також заявила, що жоден з активістів не являється, і ніколи не являвся її членом.

В листопаді 2014 року Верховний суд Російської Федерації прийняв рішення про визнання чотирьох правих українських угрупувань, включаючи «Правий Сектор», екстремістськими, та про незаконність приналежності до однієї із них на території Росії. При цьому суд неодноразово посилався на цю кримінальну справу для обґрунтування свого рішення щодо «Правого Сектору».

Усі справиВІЗЬМІТЬ УЧАСТЬ У АКЦІЇ ТЕРМІНОВОЇ ДОПОМОГИ!

І/або
Я хочу отримувати інформацію про нові акції термінової допомоги на свою електронну пошту або через SMS

Чи хотіли б ви оперативно допомагати людям, життя яких знаходиться у небезпеці?

Кожних 2 тижні ми надсилатимемо вам коротке повідомлення про справи людей, які потребують вашої допомоги.

Ви зможете:

  • роздрукувати та надіслати звернення до влади,
  • або залишити свій підпис під он-лайн петицією з вимого звільнити в'язня або зупинити переслідування (у цьому випадку ми надішлемо листа від вашого імені).

Ми готуємо ваш лист. Зачекайте, будь ласка…

Ви також можете допомогти у цій справі, надіславши звернення звичайною поштою.

Переглянути звернення, яке ми надсилаємо

Адреси для звернень:

  • Юрій Якович Чайка: Генеральний Прокурор Російської Федерації, Генеральна прокуратура Російської Федерації

Ми вимагаємо:

  • Від органів влади прийняти негайні міри для скасування вироку для Олега Сенцова та Олександра Кольченка на основі невірних звинувачень пов’язаних з терористичною діяльністю та висунути їм належні звинувачення, або відпустити їх.
  • При висуненні нових законних звинувачень, ми вимагаємо перенесення справи до цивільного суду та виключення усіх свідчень, даних під тиском чи іншим жорстоким поводженням, та інших незаконних методів обвинувачення.
  • Негайно, ефективно та неупереджено розслідувати усі заяви про катування та інші види жорстокого поводження, отримані від підсудних, їх адвокатів та свідків.