Акція термінової допомоги

ЖЕРТВА НЕСПРАВЕДЛИВОГО СУДУ, Є РИЗИК ДЛЯ ЗДОРОВ’Я

Росія, акція створена 7.7.2016, актуальна акція

Станіслав Клих наразі перебуває у ув’язнені після того 26 травня був йому було винесено вирок у 20 років позбавлення волі внаслідок несправедливого судового процесу . Якнайшвидшої незалежної перевірки потребує його психологічний стан, ймовірно спричинений катуваннями та іншими видами жорстокого поводження, щодо яких російська влада відмовляється проводити розслідування

Останні оновлення

31.10.2016

АПЕЛЯЦІЙНІ СКАРГИ ОБОХ УКРАЇНЦІВ БУЛИ ВІДХИЛЕНІ

26 жовтня Верховний Суд Російської Федерації залишив без змін обвинувальний вирок Станіслава Клиха та Миколи Карпюка, які в результаті несправедливого судового розгляду були засуджені до 20 та 22 років ув'язнення відповідно за звинуваченням у нібито вбивстві російських солдат у Чечні в 1994-1996 рр.

В результаті надзвичайно несправедливого судового розгляду Верховним Судом Чеченської Республіки 26 травня Станіслава Клиха та Миколу Карпюка було засуджено до 20 та 22 років ув’язнення відповідно. Миколу Карпюка звинуватили в тому, що він організував та очолив групу бійців, які брали участь у Чеченському конфлікті 1994-96 рр. та начебто вбили 30 російських військових. Станіслава Клиха звинуватили в участі у цій групі бійців. Звинувачення базувалося на отриманих під тортурами зізнаннях чоловіків і показаннях одного свідка, якого також було засуджено за вбивство російських військових у Чечні. Суд не визнав доказів, які підтверджують алібі Станіслава Клиха та Миколи Карпюка і свідчать про те, що вони не могли перебувати у Чечні під час конфлікту.

Під час апеляційного розгляду адвокати надали докази порушення прав чоловіків на справедливий суд і намагання судді незаконно вплинути на колегію присяжних, а той факт, що під час судового засідання чоловіків утримували у клітці у відповідності до законодавства Російської Федерації, створює лише ілюзію дотримання принципу презумпції невинуватості. Апеляційний суд погодився включити до матеріалів справи надзвичайно важливі докази, що підтверджують алібі чоловіків, проте залишив у силі вирок першої інстанції. Протягом декількох місяців після першого затримання чоловікам не дозволяли спілкуватися зі своїми адвокатами, а зізнання, як стверджують затримані, вони давали під тортурами. Очевидно, саме тортури вплинули на психічне здоров'я Станіслава Клиха.


Станіслав Клих, громадянин України, на несправедливому суді 26 травня був засуджений до 20 років ув’язнення разом з Миколою Карпюком, який ніби-то належав до групи бойовиків і був причетний до вбивства 30 російських солдатів під час конфлікту в Чечні у 1994-96 роках. Станіслав Клих, який зараз перебуває у слідчому ізоляторі в м. Грозний, Чечня, подав апеляцію на свій вирок. Дата розгляду апеляції ще не встановлена, а його заяви про катування та інші види жорстокого поводження були відхилені, що позбавляє його шансу на справедливий суд.

Станіслав Клих та Микола Карп’юк стверджують, що їх катували під час арештів у квітні та березні 2014 року відповідно. Їх адвокатам відмовляли у зустрічі зі своїми клієнтами та в доступі до основної інформації щодо їх місцезнаходження протягом декількох місяців після арешту. Станіслав Клих повідомив свого адвоката про те, що його залишили без їжі та води на декілька днів та змусили стояти на колінах на камінні. Його змушували пити горілку до втрати свідомості і вживати психотропні наркотики. Чоловіка підвішували на гратах його камери та били електрошоком. З серпня 2014-го по вересень 2015-го року Станіслава утримували в карцері та не дозволяли його відвідувати. Станіслав Клих, у якого немає історії ментального захворювання, виглядає дуже змученим за період судового процесу, який почався у жовтні 2015 року; він роздягнувся, викрикував образи та підвісив себе догори ногами за гратами у залі суду. У листопаді він порізався лезом у знак протесту проти відмови владою провести медичний огляд. Поведінка Станіслава Клиха на останніх зустрічах зі своїм адвокатом погіршилась, він проявляв агресію та відмовлявся співпрацювати.

Станіслава Клиха двічі перевіряли у державній психіатричній лікарні у Чечні та визнавали придатним для участі у судовому процесі. У лютому незалежний експерт-психіатр призначений його адвокатом підтвердив, що у Станіслава наявні симптоми ментальної хвороби, і він потребує повного обстеження. Суддя відмовився включати цей медичний висновок до справи і не призначив повне і незалежне обстеження. Влада не забезпечила детальну інформацію про лікування Станіслава Клиха, але його адвокат вважає, що йому могли дати дозу наркотичної речовини, яку зазвичай застосовують для пацієнтів, що страждають від шизофренії.

Додаткова інформація

Суд над Миколою Карпюком та Станіславом Клихом – це один з численних високо політизованих судів над громадянами України, утримуваних у Росії протягом останніх років; у серпні 2015 року Олег Сенцов та Олександр Кольченко були приговорені на довгі строки ув’язнення за тероризм (http://cases.amnesty.org.ua/sprava/sentsov-reports-tortures) і в березні 2016 Надія Савченко була приговорена до 20 років нібито за вбивство двох російських журналістів під час боротьби у Луганській області в Україні. (http://amnesty.org.ua/nws/rosiya-savchenko-viznali-vinnoyu-za-pidsumkami-sudovogo-protsesu-shho-vidbuvavsya-zi-znachnimi-porushennyami-2/). Надія Савченко була звільнена за умовою обміну ув’язненими. Всі ці політизовані судові процеси викликали серйозні сумніви щодо справедливості судів та були використані для пропаганди в Росії війни проти України.

Вибір Чечні для проведення суду над Миколою Карп’юком та Станіславом Клихом лише загострює сумніви про справедливість. Чеченська влада на чолі з Рамзаном Кадировим ефективно контролює практично кожну сферу життя у цій Північно-Кавказькій Республіці в Російській Федерації, не винятком є і судоустрій. Будь-яка форма незгоди жорстко придушується, а захисники прав людини, працівники ЗМІ та політичні актівісти, включаючи тих, що працюють за межами Чечні, а також, у деяких випадках, представники громадськості, що виражають будь-яку критику лідера Чечні та його політики стикаються з погрозами, домаганнями та часто фізичною жорстокістю (http://amnesty.org.ua/nws/rosiya-federalna-vlada-maye-negajno-ta-rishuche-vidreaguvati-na-pogrozi-gromadskim-ta-politichnim-aktivistam/). Політичному вбивству журналістки Анни Політковської у 2006 році та викраденню і вбивству чеченського захисника прав людини Наталії Естемірової у 2009 році передували схожі погрози.

Лідери Чечні здійснюють прямий тиск на суди. 5 травня Рамзан Кадиров скликав усіх суддів і змусив чотирьох з них піти з посади. Розслідування незалежного видання Новая Газета виявило неодноразові випадки, коли суддям та присяжним у Чечні давали прямі накази засуджувати, а ті, хто відмовлявся, стикалися з серйозними розправами. У 2011 році суд присяжних виправдав чотирьох підозрюваних членів збройних угрупувань після судового розгляду. Після цього всі присяжні були затримані озброєними співробітниками правоохоронних органів і відвезені до лісу, щоб "взяти участь" в операції із забезпечення безпеки проти "членів збройних угрупувань", яких вони повинні були нібито "відпустити". Суддю і адвокатів залучених у розгляд цієї справи чеченські чиновники викликали "давати пояснення" з приводу їх ролі в цій справі.

З урахуванням такої практики, від психіатрів та інших фахівців в Чечні не можна очікувати неупереджених висновків щодо пацієнта, який перебуває під широко висвітленим судом в республіці.

Станіслав Клих розповів своєму адвокату, що перші декілька місяців після його арешту йому періодично протягом декількох днів не давали їжі та води і змушували ставати колінами на гравій у дворі. Його змушували пити горілку до втрати свідомості та давали психотропні препарати. У камері його вішали на ґрати та били електричним струмом. З серпня 2014 до вересня 2015 року Станіслава Клиха утримували в карцері та нікому не дозволяли його відвідувати.

Тортури та інші форми жорстокого ставлення вплинули на психічне здоров’я Станіслава Клиха. До цього він ніколи не страждав на психічні розлади, але з початком судового розгляду у жовтні 2015 року він став надзвичайно стривоженим. Він роздягався, викрикував образи та підвісив себе догори ногами за ґрати клітки у залі суду. У листопаді, в якості протесту проти відмови проводити медичне обстеження, він порізав себе лезом. 17 жовтня під час окремого слухання за звинуваченням Клиха у висловленні неповаги до прокурора він стверджував, що не пам’ятає дати свого народження, і при цьому заявив, що відмовляється від послуг свого адвоката та хотів би, щоб його захищав Станіслав Михайлов – російська поп-зірка. Всі запити щодо незалежного психіатричного обстеження Станіслава Клиха були відхилені, а офіційні судово-медичні експерти визнали його готовим відповідати перед судом.

Жодного розслідування не було проведено стосовно заяв чоловіків про застосування тортур.

Головуючий у судовому засіданні виніс безпідставне рішення позбавити захисників відповідачів права займатися адвокатською практикою. Під час слухання справи в апеляційному порядку 26 жовтня це рішення було скасовано.

Перший судовий розгляд був занадто політизований. Свідки наголошували на тому, що прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк та інші українські політики на рівні з іншими підтримували чоловіків. Суд над Миколою Карпюком та Станіславом Клихом є одним з найбільш політизованих судових розглядів на території Росії, що проводилися протягом останніх двох років по відношенню до громадян України; у серпні 2015 року в результаті надзвичайно несправедливого судового розгляду Олега Сенцова та Олександра Кольченка було засуджено до довготривалих термінів ув’язнення за звинуваченнями у тероризмі (https://www.amnesty.org/en/documents/eur46/2325/2015/en/), а у березні 2016 року Надію Савченко було засуджено до більш ніж 20 років ув’язнення за звинуваченням у нібито вбивстві двох російських журналістів на території Луганській області (https://www.amnesty.org/en/documents/eur46/3710/2016/en/). Згодом в рамках російсько-українського обміну ув’язненими Надію Савченко було звільнено за помилуванням президента, і вона була присутня на слуханні 26 жовтня у Москві. Політичний характер цих судових розслідувань ставить під сумнів справедливість судового розгляду.

Усі справиВІЗЬМІТЬ УЧАСТЬ У АКЦІЇ ТЕРМІНОВОЇ ДОПОМОГИ!

І/або
Я хочу отримувати інформацію про нові акції термінової допомоги на свою електронну пошту або через SMS

Чи хотіли б ви оперативно допомагати людям, життя яких знаходиться у небезпеці?

Кожних 2 тижні ми надсилатимемо вам коротке повідомлення про справи людей, які потребують вашої допомоги.

Ви зможете:

  • роздрукувати та надіслати звернення до влади,
  • або залишити свій підпис під он-лайн петицією з вимого звільнити в'язня або зупинити переслідування (у цьому випадку ми надішлемо листа від вашого імені).

Ми готуємо ваш лист. Зачекайте, будь ласка…

Переглянути звернення, яке ми надсилаємо

Адреси для звернень:

  • Юрій Якович Чайка: Генеральний прокурор Російської Федерації
  • Тетяна Миколаївна Москалькова: Уповноважений з прав людини у Російській Федерації

Ми вимагаємо:

  • переглянути справу проти Станіслава Клиха та Миколи Карпюка і забезпечити проведення справедливого судового розгляду;
  • забезпечити Станіславу Клиху проведення повного незалежного психологічного обстеження та надання йому належного медичного забезпечення;
  • провести ефективне та незалежне розслідування щодо заяв Станіслава Клиха і Миколи Карпюка про застосування тортур.