Жорстоке поводження з полоненими під час громадських заворушень

Україна, акція створена 12.5.2014

На одному з викладених у мережі відеозаписів можна побачити двох полонених чоловіків, які зазнали жорстокого поводження з боку озброєних людей на південному сході України. Можна помітити, що їх допитує людина, яка очевидно, не є співробітником правоохоронних органів. Цей інцидент відбувається під час наростання громадських заворушень та підозр щодо недотримання принципів верховенства права.

7 травня 2014 сайт Олега Ляшка, одіозного політика, народного депутата та кандидата в президенти, опублікував повідомлення з доданим до нього відеозаписом допиту та жорстокого поводження над двома полоненими. Ця сцена відбувалась усередині автомобіля, як повідомляється, на аеродромі поблизу Маріуполя. Помітно, що у чоловіків зв'язані за спиною руки. Вони сиділи у мішках на голові до того часу до поки слідчий, очевидно сам політик, не наказав їх зняти. Хтось зрізав мішки за допомогою ножа. Один з чоловіків представився Ігорем Хакімзяновим, колишнім міністром оборони самопроголошеної Донецької народної республіки. Він був майже повністю оголений, з двома глибокими порізами на тілі, що кровоточили. Інший чоловік був повністю одягненим.

Зі слів чоловіків під час їхнього допиту з’ясовується, що Ігор Хакімзянов був затриманий напередодні, ймовірно, у сутичці, що відбувалась з використанням вогнепальної зброї. Інша людина була узята в полон біля міліцейського відділку під час запису номерних знаків автомобілів, що проїжджали повз. Стає зрозумілим, що допитувач є тут головним, так як саме він віддає накази. Також можна побачити щонайменше 8 чоловік в не ідентифікованій чорній уніформі біля автомобіля. Чотири з них носять чорні балаклави та тримають автомати Калашникова. Особа, що проводить допит, погрожує Ігорю Хакімзянову довічним ув’язненням. Наприкінці відео Хакімзянову зав’язують очі та разом з іншим полоненим переводять до гелікоптеру Не зрозуміле те, кому належить гелікоптер або куди їх відправляють. Допитувач повідомляє, що він встановив їх відповідальність за організацію нападу на українських військовослужбовців.

Додаткова інформація

Маріуполь – це місто на південному сході України та об’єкт недавніх військових зіткнень між урядовими силами і збройними угрупуваннями, пов’язаними з самопроголошеною Донецькою народною республікою.

Після трьох місяців протестів у столиці України Києві (Євромайдан) було повалено президента Віктора Януковича, парламент призначив нового спікера в якості виконуючого обов'язки глави держави і тимчасовий уряд. Проте, у ряді міст по всій східній і південно-східній частині України, протестуючі, які відмовилися визнати легітимність тимчасової влади в Києві, почали захоплювати будівлі, що належать місцевим адміністраціям та правоохоронним органам. Деякі з них вчиняли збройний опір спробам Києва з відновлення контролю над регіонами. Відповідь міліції та військових призвела до перестрілок та численних вбитих та поранених. У Донецьку, найбільшому місті на сході, противниками Києва була проголошена Донецька народна республіка.

Ситуація на сході та південному сході України характеризується зростанням рівня насильства, що, у свою чергу, викликає занепокоєння станом дотримання верховенства права по всій країні.

Amnesty International висловила стурбованість у зв'язку зі зловживаннями з боку озброєних груп в східній Україні, в тому числі випадків незаконного позбавлення волі та жорстокого поводження з полоненими.

Існує давня проблема порушень прав людини з боку міліції та інших правоохоронних органів в Україні, при чому винні користуються майже повною безкарністю.

Усі справи

Дякуємо за участь у акції темінової допомоги

Наразі жодних додаткових дій від учасників/ць Мережі Акцій термінової допомоги не потрібно. Дякуємо усім, хто надсилали звернення.

Ми надсилаємо звернення від вашого імені з такими вимогами:

  • Негайно розслідувати умови тримання у полоні чоловіків;
  • Дотримуватись міжнародного права щодо затримання, яке повинне проходити лише строго у відповідності до законодавства, компетентними посадовими особами або особами вповноваженими на здійснення таких повноважень;
  • Встановити місцезнаходження двох полонених і гарантувати, що вони мають безпосередній доступ до адвоката, їх повідомили про висунуті до них звинувачення, і що вони в терміновому порядку доставлені до суду;
  • Забезпечити невикористання надмірної сили, а також що будь-хто відповідальний чи співучасник жорстокого поводження та інших порушень прав, ідентифікований і притягнутий до відповідальності

Адреси для звернень:

  • Олег Махніцький: в.о. Генерального прокурора України, Генеральна прокуратура
  • Арсен Аваков: Міністр внутрішніх справ України, Міністерство внутрішніх справ України
  • Валерія Лутковська: Уповноважений з прав людини